Egy igen fontos kérdésre keressük a választ ebben a bejegyzésben, amely kérdést most kifejezetten a WordPress weboldaladdal kapcsolatban szeretném megvilágítani, ámde azt gondolom, általánosságban is felfedezhetünk némi igazságot.
Az alapvető kérdésünk az, hogy vajon abban az esetben, ha szeretnél magadnak egy WordPress weboldalt, melyik a helyes választás: Ha magadnak készíted el, vagy ha megrendeled valakitől?
Természetesen a helyes válasz úgy kezdődik, hogy "az attól függ..."
Egyébként a kérdések zömében így kezdődik a válasz, teljesen mindegy, mi a téma. Így a kérdés inkább az, hogy mitől függ.
Mielőtt belevágnánk a lecsóba, hadd meséljek el valamit az autómmal kapcsolatban.
Amit tudnod kell rólam, és ez talán már a korábbi bejegyzésből is kiderült, hogy roppant tájékozatlan vagyok a világ dolgait illetően. Legalábbis elég sok dolog van, amelyhez kevesebbet értek, mint a nagy többség.
Az autókhoz sem értek túl sokat, de azért az évtizedek alatt (úgy harminc éve vezetek), rám ragadt pár dolog.
Az eddigi autóim mindig olyan korúak voltak, amire azt szokták mondani, hogy lánynak még jó, de autónak már nem. Mondjuk, hogy a tinédzserkort már meghaladták. A jelenlegi autóm például huszonkét éves.
A múltkoriban olajat kellett cserélni a jó öreg verdában, s egy kedves barátom kérdeztem, milyen olaj kéne bele, (nem a barátomba, a kocsiba, érted, hogy értem), és ő a szakértő válasszal együtt felajánlotta, hogy majd megcsináljuk együtt, neki a garázsban van minden, ami kell. Szuper, mondtam, mindent megnézek, s majd legközelebb megcsinálom magam, elvégre csak valami csavart kell kicsavarni, a fáradt olaj kifolyik magától, aztán csavar vissza, s mehet is bele az új olaj.
Aztán kiderült, hogy
- az autót nem árt megemelni
- nincs is emelőm
- azt a csavart bazira nehéz kitekerni
- nemcsak az olajat kell cserélni, hanem ilyen-olyan szűrőket is
- nem elég, hogy az autómnak nem mindegy, milyen alkatrészt rakok bele, de még az alkatrésznek is van ötven gyártója
Sokkal több dolog is kiderült, de nekem ennyi is elég volt ahhoz, hogy inkább mégse akarjam magam cserélni az olajat az autóban legközelebb. Inkább fizetek a szerelőnek, hogy megcsinálja rendesen.
Ha azt hiszed, vége az autós sztorimnak (majd egyszer elmesélem az önálló kerékcserémet is), ráhibáztál - de itt van még a tűzifás esetem. Utána ígérem, rátérek a weboldalra.

Évek óta fával fűtünk, ami hangulatos, viszonylag olcsó és hatékony módja a meleg családi fészek megteremtésének, de azért megvannak a maga buktatói. Mindeddig vágott tűzifát rendeltünk, ami tudod, így előre fel van hasogatva. Igaz, a nagyobb darabokra még rá kellett segítenem baltával, de ezzel sosem volt gondom, valahogy mindig ment a favágás.
De aztán nemrég elköltöztünk egy kedves falusi házba, és azt láttuk, hogy itt ám senki sem veszi a vágott tűzifát, mert mindenkinek azokat a hosszú, méteres rönköket láttuk az udvarán. Utánakérdeztünk itt és itt, és kiderült, hogy az ilyen rönkfát sokkal jobban megéri megvenni, mert olcsóbb. Logikus is. Csak felfűrészeli az ember, és aztán felhasogatja, és mehet is a kályhába.
Viszont én még életemben nem fogtam a kezemben motoros fűrészt. Nagy kérdés, bevállaljam, vagy ne? Épp ezen morfondíroztam, amikor egy nyári délután szembesültem a kertben az egyik cseresznyefa azon különös tulajdonságával, hogy vízszintesen fut a törzse. És pont ott, ahol eddig nem volt fa. Éles eszemmel arra a következtetésre jutottam, hogy a fa kidőlt.
Ez tette fel a pontot a benzinmotoros láncfűrészre. Belevágtam (szó szerint).
Hamar szembesültem azonban a ténnyel, hogy
- a benzint nekem kell kikeverni
- nem elég a benzin, hanem lánckenőolaj is kell
- van rajta egy szívató (a szó mindkét értelmében)
- egy kapcsoló (ma sem tudom, pontosan micsoda)
- egy pici pumpa, amiben látszik a benzin
- ha be akarom indítani, ő nem biztos, hogy ugyanezt akarja
- ha beindul, durván hangos
Legalább annyira bonyolult volt a helyzet, mint egy olajcsere, DE bevállaltam, és nem is lőttem bakot, hanem vettem, mert a tűzifát csak azon tudom szétfűrészelni. Hosszú, viszontagságos, és benzinszagú kalandok után ma már biztonsággal darabolom az udvaron a rönköket.
A fenti két eset azt gondolom, rávilágít arra, hogy mi az, amit érdemes magunknak is bevállalni, és mi az, amit inkább bízzunk szakemberre, mert erről fog szólni ez a cikk (cakk).
Térjünk át akkor a weboldalakra. A kérdés tehát, hogy mitől függ, hogy belevágj-e magad, vagy másra bízd az oldalad felépítését.
1. Mennyire fontos / milyen célra kell neked a weboldal?
Ez egy nagyon lényeges tényező.
Ha például egy személyes blogot indítanál, amellyel a fő célod az volna, hogy megoszd a világgal a gondolataid, és nem akarnál ezzel pénzt keresni, és nem múlna rajta nagyon sok minden, akkor vélhetően magad is megcsinálhatnád az oldalt. Ebben az esetben nemcsak a tét volna alacsonyabb, hanem a feladat is egyszerűbb, hiszen egy alap WordPress oldalt is elegendő volna telepítened, sőt, akár telepítés nélkül is megoldhatnád.
Ha azonban egy üzleti weboldalt akarsz indítani, amelyhez komoly elvárásokat is fűzöl, akkor érdemes lehet egy olyan emberre bízni az oldal felépítését, aki pontosan tudja, mit csinál. Az már más kérdés, hogy kihez is fordulj, mert ahogy autószerelőből is van ügyes kezű mester, és széltoló pancser (Bekő Tóni), így webszerkesztőknél is érdemes megfontolni, kit tisztelsz meg a bizalmaddal. De ez nem témája ennek a cikknek most.
2. Mikor akarod indítani az oldalt?

Mindent meg lehet tanulni, ha elegendő időt és energiát teszel a tanulási folyamatba.
Ha nem túl sürgős a dolog, érdemes lehet kockázatok nélkül próbálkozni. Megcsinálhatod a saját oldalad, amit persze senki sem fog látni, csak te. Nyugodtan kísérletezhetsz vele, állítgathatod, felrakhatsz rá mindenféle bővítményt, és így tovább. A legrosszabb, ami történhet, hogy az egész oldal elszáll. De semmi gond, legfeljebb törlöd a maradványokat, és újra elkezded.
Ez a módszer több előnnyel jár:
- kockázatmentes
- nem kerül semmibe
- rengeteget tanulsz vele
- megtalálhatod az ideális beállításokat, megoldásokat
Egyetlen hátránya van: Hosszú időbe telik. A hosszú idő két dolgot jelent.
- sokáig tart (hetek, hónapok)
- sok időd elveszi (foglalkoznod kell vele rendesen)
A fentiek függvényében érdemes átgondolnod, mennyi időt tudsz rászánni erre a folyamatra.
3. Mennyire értesz az informatikához?
Ha annyira, mint én az autókhoz, szerintem ne próbálkozz egy WordPress telepítéssel. Ha azonban olyan a hozzáállásod, mint az enyém a benzinmotoros láncfűrészhez, adhatsz neki egy esélyt.
Vannak emberek, akik nagyon szépen megtanulnak számítógépet kezelni akkor is, ha nem tanultak ilyesmit az iskolában. Nekik nem okoz gondot, ha valahol regisztrálni kell, vagy megváltoztatni egy jelszót, letölteni és telepíteni egy programot, elvégezni néhány beállítást. Ha úgy érzed, neked is van érzéked a technikai dolgokhoz, és szívesen tanulsz még hozzá ezt-azt, akkor érdemes lehet belevágnod egy önálló WordPress telepítésbe.
Ha azonban szólnak neked, hogy küldtek egy email-t, és te pizsamában csoszogsz le a postaládához - akkor inkább hagyd a fenébe.
Az interneten MINDENT meg lehet tanulni, ráadásul az alapoktól. Én például isteni piskótát tudok sütni.
Hogy könnyebb legyen meghozni a döntést, ha magad akarod telepíteni és kezelni a weboldaladat, akkor íme egy '"csekklista":
Nem árt, ha tudod,
- mi az a letöltés
- mi az az FTP
- hogyan kell adatbázist létrehozni
- hogyan kezelheted a tárhelyszolgáltatód adminisztrációs felületét
- mi az az SSL
- hogyan tudsz biztonsági mentést készíteni az oldaladról
- hogyan tudsz bővítményeket telepíteni, beállítani WordPress alá
Mindezek a dolgok megtanulhatók! Ha kedvet és indíttatást érzel hozzá, nyugodtan kipróbálhatod.
4. Hogyan tudsz kommunikálni?
Nagy hiba, amikor valaki azt gondolja, egyedül mindenre képes. Lehetsz te nagyon okos, ügyes, talpraesett, de még akkor is vannak nálad sokkal okosabb emberek, ha te vagy a Királyfi Jenő.
Előfordulhat, (illetve sajnos biztos, hogy) a weboldalad építése és beállítása közben el fogsz akadni bizonyos pontokon.
Ennek két oka is van:
- Nem érthetsz mindenhez.
- Minden programban vannak bug-ok. (hibák)
Ilyenkor a legjobb, és sokszor az egyetlen megoldás, hogy kommunikálsz. Hogy ezt megértsd, először is vedd számba az alábbi információkat:
- Vannak, akik egy bizonyos területen alaposan elmélyedtek (jobban, mint te).
- Ha problémába ütközöl, szinte 100%, hogy más is belefutott már ugyanabba a problémába.
- Az interneten szinte MINDEN információ elérhető.
- Vannak olyan weboldalak, fórumok, amelyeket kifejezetten arra célra hoztak létre, hogy az emberek segítsenek egymásnak.
- Az emberek szívesen segítenek.
Mondjuk, hogy feltelepítesz egy bővítményt, aminek az volna a rendeltetése, hogy hópelyhekkel tarkítsa a blogodat. Karácsonykor ez hangulatos lehet, gondolod. Azonban hópelyhek helyett csak fekete lyukak keletkeznek a blogodban, pedig te mindent jól csináltál.
Ilyenkor elmélyedhetsz a bővítmény beállításaiban, és NAPOKAT tölthetsz el vele - de nem biztos, hogy sikerrel jársz, rossz esetben (ha nem tudod, mit csinálsz,) teljesen összeomolhat az oldalad.
Ha azonban egy megfelelő helyen rákérdezel, mi okozhatja ezt a hibát, valaki elmondhatja, hogy az adott bővítmény már régóta "bug-os", de ha letöltöd a másikat (és megmondják melyiket), akkor máris hull a pelyhes fehér hó.
Ha te örömmel és jól tudsz kommunikálni, az nagyon sokat segít egy önálló WordPress telepítés és beállítás esetén - és úgy általában mindig.
5. Hogy megy az angol?

Sprechen Sie külföldi?
Van magyar WordPress, és jelentős támogatást kaphatsz magyar nyelven. A tárhelyszolgáltatódra is számíthatsz nagyon sok esetben, szintén magyarul.
Ha azonban külföldi bővítményt használsz, egy esetleges hiba esetén az egyetlen megoldást az jelenti, ha felveszed a kapcsolatot a gyártóval.
Angolul mindenhol beszélnek, sőt, azt lehet mondani, hogy az a hivatalos nyelv.
Mi napi kapcsolatban állunk a szolgáltatókkal. Gondosan igyekszünk megválogatni a LEGJOBB szolgáltatókat, és egy pár dolgot biztosan állíthatunk:
- a legjobb szolgáltatónál is vannak hibák
- vannak olyan hibák, amelyeket mi veszünk észre először
- a hibákról szakértő módon kell beszámolni, lehetőleg videót vagy képernyőképet készíteni
- kizárólag angol nyelven lehetséges kommunikálni
Nézzük például a Thrive Themes ügyfélszolgálatát. A mi véleményünk, hogy világszínvonalú támogatást nyújtanak, de a fentiek mind igazak rájuk is.
Az is hozzátartozik, hogy azoknak is segítenek, akik nem igazán technikai beállítottságúak, ezért a kommunikáció fontosabb a technikai tudásnál.
Egy megjegyzés: Ha üzleti PayPal számlát nyitsz, ami szükséges lehet a weboldaladhoz, akkor nem úszod meg angol nélkül.
Mennyit tudsz befektetni?
Miközben ezt a kérdést hagytam a végére, bizonyos szempontból ez dönthet el mindent. Hogy hol mennyibe kerül egy weboldal, az nagyon változó, de egy komolyabb weboldal esetében százezres nagyságrendről beszélhetünk. Most ne elemezzük az árakat, azt majd egy másik bejegyzésben esetleg, hanem nézzük a kérdésnek az idevágó... aspektusát (igen, ezt a szót kerestem).
Teljesen nyilvánvaló, hogy ha nem rendelkezel azzal az összeggel, amibe a weboldal kerül, akkor magadnak kell azt elkészíteni.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy ha a rendelkezésedre áll a szükséges összeg, akkor meg kell rendelned az adott oldalt.
Ebben az esetben azt gondolom - de előtte leszögezem, nem vagyok pénzügyi szakértő vagy befektetési tanácsadó -, hogy azt kell mérlegelned, mit várhatsz el egy adott oldaltól.
Ha van egy virágzó vállalkozásod, amelynek eddig nem volt weboldala, és most felépítesz egy konverzióra optimalizált weboldalt, akkor szinte biztos, hogy meg fog térülni a befektetésed, hiszen a termék, szolgáltatás már adott.
Ha azonban még nem tudod pontosan, mit kezdj az oldallal, vagy nem elég kiforrott az üzletre vonatkozó ötleted, akkor komolyabban is célszerű megfontolnod, mi az, amit befektetsz. Talán jobb helyre is rakhatnád a pénzedet.
Mindez egyben
Mert a fenti kérdések csupán tényezők, amelyeket egyben kell átlátnod. Minden egyes kérdés erre vagy arra billentheti a mérleg nyelvét, így a döntést természetesen csak te tudod meghozni.
Mi nem oktatjuk a WordPress telepítését, mi az oldalak elkészítését vállaljuk, de tartjuk magunkat ahhoz az elvünkhöz, hogy eszünkben sincs senkire rásózni egy olyan dolgot, amire nincs szüksége. Épp ezért őszintén reméljük, hogy akkor is velünk maradsz, ha neked nincs szükséged a mi szolgáltatásainkra, és sok hasznos információval tudunk hozzájárulni a saját üzleted sikeréhez.
Vajon sikerült minden kérdést körbejárnom? Kihagytam valamit?
Örömmel olvasom a hozzászólásodat, csakúgy, mint a kérdéseidet.