Utálom, amikor valaki azt gondolja, hogy tisztában vagyok a nyilvánvaló dolgokkal.
Például, hogy téglából épült-e a házam. Honnan tudjam, ha nem én építettem, és nincs röntgenszemem, hogy belelássak a falba?
Vagy, hogy hány colos a vízvezetékem. Mit tudjam én? Milyen hányas és mi az, hogy colos?
Vagy, hogy hogyan kell berántani a krumplifőzeléket. Kérem szépem, a kéziféket be tudom rántani, de a főzeléket...
Szóval, rendkívül tájékozatlan vagyok a világ számos dolgában, épp ezért szeretem, amikor a "nyilvánvaló" dolgokat elmagyarázza valaki. Képes vagyok megérteni.
És ez okból ez a bejegyzés most egy olyan "nyilvánvaló" dologról fog szólni, hogy mi a csuda az a WordPress.
A WordPress egy nyílt forráskódú, PHP alapokon működő MySQL adatbázisra épülő CMS rendszer.
Hát, a franc essen bele. Mert ez még mindig olyan, mint a szelepszár szimering.
Fordítsuk le magyarra.
A WordPress egy olyan számítógépre írt program, ami tulajdonképpen egy weboldal.
Mennyivel jobban hangzik, nem?
Ez a blog például, amit most olvasol, egy WordPress programnak egy oldala. A sok-sok oldal adja az egész weblapot. Angolul azt mondják, hogy site vagy website. Az jobb, mert nem keverik össze az oldallal, ami viszont page vagy webpage. Magyarul honlapnak is mondják az összetartozó oldalakat, de ez nekem olyan erőltetett, főleg, hogy az már inkább a homepage, ami viszont a saját weboldalunk kezdőlapja. Na mindegy. Érted, hogy értem.
Nos, a WordPress számos tulajdonsággal bír, amelyeket fentebb már említettem, például:
Nyílt forráskódú
A forráskód az a szöveg, ami egy meghatározott fura nyelven íródik, és a programozó írja.
Például, ha a programozó azt írja, hogy
<head>
<title>WordPressFlow example</title>
</head>
<body>
<?php echo '<p>Hello World</p>'; ?>
</body>
</html>
Akkor a képernyőn megjelenik, hogy “Hello World”.
És ha például berakok ide egy macskás képet, mondjuk ezt:

Akkor, miközben maga a kép is ott van valahol a szerveren, az oldal kódjába ez kerül be:
De mindegy, mert az Olvasó úgyis csak a cuki cicát látja majd. Ő egyébként a Pisze, aki reggelenként ébreszteni szokott.
Ennyit a programozásról. De nézzük, mit jelent az, hogy nyílt forráskód.
A nyílt forráskódú programokra az jellemző, hogy az egész kódhoz, ami persze irdatlan mennyiségű szöveget jelent, bárki szabadon hozzáférhet. Jó, nincs kitéve a Coop Áruházakban a pénztár mellé, de aki ért hozzá, az meg tudja szerezni az internetről.
Nem olyan tehát, mint a Coca Cola receptje, hogy nyolcpecsétes titok. Bárki elérheti, átírhatja magának, felhasználhatja. Ebből persze számos előny származik, például az, hogy nagyon sokan tudják egyszerre fejleszteni.
Az a fura kód, amit fentebb láthattál (Hello World), PHP nyelven íródott. A PHP nem egy ősi flamand nép volt tehát, hanem egy kitalált nyelv, amivel a programok egy részét írják.
A WordPress programokat számítógépen tartják, ez a blog sem a te gépeden van, hanem egy úgynevezett szerveren. Hogy ez helyileg hol található, valójában fogalmam sincs, talán Szegeden. De lehetne akár Zimbabwe-ban is, ugyanúgy látnád akkor is.
A WordPress-nek van egy adatbázisa, ami egy másik szöveg, ami már nem PHP-ül beszél, hanem SQL-ül, de ez most már indifferens, mert ilyen mélységekbe nem érdemes elmerülnünk. A lényeg, hogy a WordPress egy számítógépes program, ami az interneten használatos, és weboldalakat lehet vele készíteni.
Ami számunkra még nagyon fontos, hogy INGYEN VAN. Bizony, le lehet tölteni, fel lehet telepíteni, be lehet állítani, és már kész is van. Nem kell érte fizetni egy kanyi vasat sem.
Mire jó a WordPress?

Ugye, azt mondtam, hogy egy weboldal lesz belőle, de annak is egy speciális változata, amit CMS-nek hívnak. Ha magyar volna, akkor TKR-nek hívnák, mert azt jelenti, hogy tartalomkezelő rendszer. Tehát tartalmakat rakhatunk fel rá, és az megjelenik rajta.
Eredetileg blog-ok részére készítették, de aztán kiderült, hogy ezer dologra jó.
Például lehet a WordPress-ből
- személyes weboldal
- üzleti weboldal
- webáruház
- online iskola
- egyesületi honlap
- oktatási portál
- videós oldal
- és amit csak akarsz.
Ez azért lehetséges, mert rengeteg programozó fejleszt a WordPress-hez különálló kis programocskákat. Ezek egy része ingyenes, más részük pedig - ki gondolta volna - fizetős.
A WordPress kiegészítői
Mert hogy a külön hozzákapcsolható kis modulocskákat, és a bazi nagy modulokat is különféle kategóriákba sorolhatjuk.
Sablonok (Themes)
A sablonok olyan kiegészítői a WordPress-nek, amelyekkel az oldalad kinézetét tudod meghatározni. Például a színeket, a betűtípusokat, és hogy milyen széles legyen mondjuk a tartalom, hol legyenek a képek, és így tovább.
A sablonok lényege, hogy a tartalom elkülönül a szerkezettől. Tehát ha van egy blogod száz bejegyzéssel, és te felraksz egy új sablont, akkor másképpen néz majd ki az oldalad, de ugyanúgy el lehet majd olvasni az összes bejegyzésedet a blogban.
Bővítmények (Plugins)
A bővítményeket szintén hozzákapcsolhatod a WordPress oldaladhoz, és ennek köszönhetően ezer meg ezer új funkcióval gazdagodik a weblapod.
Ilyen lehet például egy tagsági rendszer, vagy egy webáruház, egy galéria, egy marketingcélú plugin, és még sok más. Vannak különálló bővítmények, de némelyikük megházasodik és gyermekei is születnek, ezért vannak a plugin-családok, amelyeket nagyon megéri használni, hiszen remekül együttműködnek egymással.
Widget-ek
A widgetek olyan kis bigyók, amelyek úgy jelennek meg az oldaladon, mint egy dobozka. Itt például jobb oldalon láthatsz egy "Kövess minket" widget-et. Az egy Facebook widget. De kiírhatod, milyen névnap van ma, mi volt az utolsó hozzászólás, vagy mit ettél reggelire.
A widget-ek bátortalan jószágok. Szeretnek az oldalsávban megbújni, vagy lent, a láblécben.
Őrületes WordPress statisztikák 2020-ban

Csak azért, hogy lásd, a WordPress-en megéri elgondolkodni, mármint azon, hogy miért is ne használnád te is.
Egy kis statisztika a Kinsta.com oldaláról. Kiemeltem a legérdekesebbnek tűnő adatokat
- A világon lévő összes weboldal 34%-a WordPress.
- A tartalomkezelő rendszereknek (CMS) a 60.8%-a WordPress.
- A világ top weboldalainak a 14.7%-át szintén a WordPress uralja.
- Minden egyes nap több, mint 500 új WordPress oldalt állítanak forgalomba.
- Jelenleg több, mint 55000 bővítmény érhető el, amely eddig egymilliárd letöltést számlál.
- A top 1 millió webáruház 22%-a WordPress alapú WooCommerce bővítményt használja.
- A WordPress kódja 560703 sorból áll, és ezt 151 év alatt lehetne leprogramozni egy embernek (most 17 éves a WordPress).
- A legnépszerűbb bővítmény a Yoast SEO, amelyet 176 millióan töltöttek le.
Teljesen nyilvánvaló, hogy nem mindig a legnépszerűbb dolgok a legjobbak. A divat fura dolgokat produkálhat, de azt hiszem, te is látod, hogy itt nem erről van szó.
Az emberek nem sajnálják az időt arra, hogy utánanézzenek, kipróbáljanak és leteszteljenek mindenféle dolgot.
Nem véletlen tehát, hogy a WordPress a világ legnépszerűbb CMS rendszere. Ha weboldalban gondolkozol, szerintem nem érdemes tovább keresned.
Mi még annak idején kézzel szerkesztettük meg az első oldalunkat. Szép volt, de nem tudott túl sokat. Aztán használtunk más CMS rendszereket, de amióta megismertük a WordPress-t, semmi pénzért nem válnánk meg tőle. Főleg azért, mert a WordPress-szel együtt kezdtük el használni a Thrive Themes bővítménycsaládját. De erről majd egy másik bejegyzésben.
Neked mik a legfőbb szempontok, amikor weboldalra gondolsz?
Ha egy új weboldalt építenél, mire használnád azt elsősorban? Komolyan érdekel a válaszod, így ha megosztod velem a hozzászólásoknál, lekötelezel.
Köszi Tibi! Nagyon tetszettek soraid, ismét) Szeretem ahogyan „hülyebiztosan” magyarázod a nyilvánvaló dolgokat!
Köszönöm, Zsóka 😀